Korábbi kiállításaink

"Kerámiavándorlás" a Hatvany Lajos Múzeumban

Kisebb túlzással állíthatjuk, hogy egy régészeti műtárgymásolat sem tett meg 3544KM-t, hogy megmutassa magát előbb a holland majd a kárpátaljai magyar közönség előtt. 2016 méltán a kerámiavándorlás éve az Integrált Könyvtár és Muzeális Gyűjtemény életében. 2016. június 8-11. között egy közel 50 fős hatvani busz tett látogatást a holland testvérvárosban. Intézményünk erre az eseményre egy kisebb, mobil időszaki kiállítással készült a helyi múzeumban. Véninger Péter által készített (itt) három darab kisméretű bronzkori edényke és a Nagy László tulajdonában lévő három darab Hatvan-kultúrás edény júniusában Massluis-ban (Hollandia) került kiállításra. Az edények Hatvan után méltán váltak most már kis túlzással európai hírűvé, köszönjük szépen az együttműködést és a kölcsönzést a mindenkinek csak „Növényes”-ként ismert Nagy Lászlón.

nl1   

A holland testvérvárosban Massluis-ban a helyi múzeumban, (Museum Maasssluis) kerültek kiállításra a tárgyak, ahol a múzeumigazgató, Fridie Kohl segítségével állították fel a holland szakemberek a kiállítást. Itt próbáltuk a régészeti tárgyak mellett Lesznai Anna munkásságát és Hatvan város nevezetességeit is bemutatni. A kiállítás egészen szeptember közepéig megtekinthető volt a múzeum kiállítótermében.

       

 

      

A hazajövetelt követően nem maradt az edényeknek pihenőidő, ugyanis szeptember végén indultak is útnak Beregszászra, ahol a múzeum szakemberei szintén remekelhettek. „A 2017. szeptember 26-án lezajlott kiállítás-építés kora hajnali indulással kezdődött, hiszen a beregsurányi határátkelőnél hosszú várakozásra számítottunk. Szerencsére különösebb fennakadás nélkül megközelíthettük Kárpátalját, és a beregszászi Beregvidéki Múzeumban – Sepa János igazgató közreműködésével – megkezdődhetett a kiállítás összeállítása.” (Deme Ágnes) Az Integrált Könyvtár és Muzeális Gyűjtemény részéről Márkus Marianna, Mezei Ágnes, Kökény Ferenc és Deme Ágnes vett részt az építésben. A kiállított anyag között szerepelt az Intézmény régészeti gyűjteményéhez tartozó három tárgy másolata, további hármat pedig Nagy Lászlótól kaptunk kölcsön. Falra erősíthető tablókon mutattuk be Hatvan helytörténetét, különös tekintettel a Grassalkovichok emlékeire, a Hatvany család jelentőségére és a város mai nevezetességeire. A képzőművészeti gyűjteményből Lesznai Anna néhány munkájának másolata is megjelent a beregszászi anyagban. A kiállítás megtekintése a 2017. október 4-e és 7-e között, a „Határtalanul” c. pályázat keretében Kárpátaljára látogató hatvani csoport programjai között is szerepelt. A régészeti tárgymásolatok sikerének, és általában az egész kiállítás népszerűségének köszönhetően a bemutatott anyag még 2018-ban is sok látogatót vonzott.